niedziela, 21 lipca 2019

 

2015-03-06

Podział sceny politycznej w Polsce

Podział i klasyfikacja
Wbrew pokutującemu poglądowi dzisiejsza scena polityczna nie jest podzielona na 2 części, lewicę i prawicę, lecz na 4 główne obozy polityczne, różniące się wyborem pożądanego modelu cywilizacyjnego oraz metodami na jego osiągnięcie.

A górze niniejszej strony znajduje się kwadratowy diagram podzielony dwoma osiami na cztery obozy polityczne:

  • Oś pozioma wyznacza dwa bieguny systemu obyczajowo-światopoglądowego lub też modelu cywilizacyjnego (wg Wielkiej Rewolucji Francuskiej jest to model Wspólnoty):
    • po lewej stronie poziomej osi jest liberalizm obyczajowo-światopoglądowy czyli demokratyczna wspólnota libertariańska (wg Wielkiej Rewolucji Francuskiej:Braterstwo)
    • po prawej stronie poziomej osi jest konserwatyzm obyczajowo-światopoglądowy czyli hierarchiczna wspólnota autorytarna (wg Wielkiej Rewolucji Francuskiej:Autorytaryzm)
  • Oś pionowa wyznacza dwa bieguny systemu ekonomicznego czyli modelu alokacji zasobów służącego do budowy lub utrzymania wybranego wcześniej modelu cywilizacyjnego:
    • na górze pionowej osi jest liberalizm gospodarczy, kapitalizm, leseferyzm, czyli Spontaniczna Alokacja Zasobów (wg Wielkiej Rewolucji Francuskiej: Wolność)

na dole pionowej osi jest socjalizm, państwo opiekuńcze lub też "państwo dobrobytu" czyli Centralna Alokacja Zasobów (wg Wielkiej Rewolucji Francuskiej:Równość)

http://www.panstwo.info/scena-polityczna

 

kliknij by powiekszyc
 

Szanowne Koleżanki i Koledzy, Drodzy Sympatycy, Szanowni Czytelnicy,

Minęły wybory do samorządu a na nas spadają różnorodne plagi. Pogłębia się kryzys gospodarczy pozostawiając wiele rodzin bez pracy i środków do życia. Wzrost bezrobocia przyspiesza, zaś władza się bawi naszym kosztem. Dzisiaj już widzimy, że zaufanie dla rządzących zostało zniweczone. Dziura budżetowa rośnie i brakuje środków niemal na wszystko. Tylko psy i koty mają się lepiej, bo mają swoje schroniska i mają co jeść.

Nas najbardziej niepokoją wykluczenia i pogłębiające się enklawy biedy, nędzy i ubóstwa. Jak by tego było mało rząd doprowadził do tego, że brakuje pieniędzy także na leczenie nas. Wielu ludzi nie może być poddanych leczeniu z uwagi na ogromny bałagan w służbie zdrowia spowodowany urządzaniem się na tej służbie ludzi związanych z rządzącymi.

Pamiętajmy więc, gdyż zbliżają się wybory do parlamentu europejskiego. Nie dajmy się ogłupić i dobrze się zastanówmy przed wrzuceniem kolejnej kartki z głosem do urny wyborczej. Nie pozwólmy sobie mydlić oczu obietnicami, bo nimi jak mówi ludowe porzekadło jest piekło wybrukowane. Bierzmy sprawy w swoje ręce i mądrze decydujmy bez brania pod uwagę miss piękności plakatów, czy też nikomu nie potrzebnych obietnic. Odrzućmy krasomówstwo i patrzmy bardzo realnie na to co będzie następnego dnia po wyborach.


Wszelskie prawa zastrzeżone.